Yeni Nesil Sohbet Eğlence Portalı

Kılıçdaroğlu: Enflasyon verileri hiç güven vermiyor

Kılıçdaroğlu: Enflasyon verileri hiç güven vermiyor

0 58

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) gitti, fakat randevu verilmediği gerekçesiyle heyet TÜİK binasına alınmadığı gibi girişleri engellendi.

Ardından Kılıçdaroğlu TÜİK binasının önünde bir açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu’nun öne çıkan ifadeleri ise şunlar oldu:

TÜİK cumhuriyetin önemli kurumlarından birisidir. Bu kurumun rakamları 84 milyon vatandaşımızı ilgilendirmektedir. Bu kurumun rakamları üzerine politikalar oluşturulur.

Dün TÜİK’ten randevu almak istedik. Buraya sağlıklı ve tutarlı bilgiler almaya geldik. Ama randevu verilmeyeceğini belirttiler. Kendilerine TÜİK’in internet sitesinde yazanları okuduk. Burada bilgi almak istiyorsanız merkez teşkilatımıza gelebilirsiniz yazıyor. Biz de bu nedenle bilgi almak istedik.

Bu tablo Türkiye’nin geldiği noktayı göstermesi açısından önemli bir tablodur. Unutulmaması gereken bir gerçektir. Devletin sahip olduğu bilgiler ve bu bilgilerin nasıl toplandığını ana muhalefete kapanıyor. Bu daha önce görülmemiş yaşanmamış bir şey.

Tüik enflasyon verilerini açıklıyor. Bu rakamlar güven vermiyor. Bütün vatandaşlara seslenmek istiyorum. Enflasyon gerçekten bunların söylediği gibi mi? Burası güven vermediği için bir grup akademisyen da enflasyon tahmini yapıyor. Onlar yıllık enflasyonu yüzde 58,65 olarak buluyor. İşçinin memurun emeklinin hakkını korumak benim görevimdir.

Eğer TÜİK rakamlarla oynuyorsa bu memura işçiye emekliye daha az vereceğim diyor. Böyle bir tabloya sessiz kalırsam ben neden siyaset yapıyorum? Buraya gelişimin nedeni o. Milyonların hakkını savunmak için buraya geldik.

Onlara bu verileri nereden kimden aldıklarını soracaktık.

TÜİK bir devlet kurumu olmaktan çıkmış bir saray kurumu olmuştur. Buradaki arkadaşlara şunu söylüyorum. Hepinizin sorumlu olduğu yasa devlet memurları yasasıdır.

Devleti oluşturan kurumlar bilgilerle oynuyorsa bizzat kendileri suçludur.

Twitter’dan haber vermişti

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından açıklama yaparak “TÜİK’ten randevu istedim, vermediler. Saat 11:00’da geliyorum, bilginiz olsun” ifadesini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu, Ekim ayında da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile istişare yapmak üzere TCMB’ye ziyarette bulunmuştu. Görüşme sonrası Kılıçdaroğlu, sıcak siyasetin TCMB’ye müdahale etmesini istemediklerini söylemişti.

Kılıçdaroğlu’nun ardından basının önüne gelen TCMB Başkanı Kavcıoğlu ise karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını belirtmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.