Yeni Nesil Sohbet Eğlence Portalı

Google, Türkiye’deki 15. yılını kutluyor: 15 yılda 1.4 milyon kişilik istihdam

Google, Türkiye'deki 15. yılını kutluyor

0 72

Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Google, bildiğiniz üzere ülkemizde de uzun bir müddettir etkin durumda. Hatta spesifik tarih vermek gerekirse tam 15 yıldır ülkemizde çalışmalar yürütüyor. Geçtiğimiz saatlerde düzenlenen bir basın toplantısıyla da Google, Türkiye’deki 15. yılını kutladı.

15 Yılda Neler Yapıldı?

  • Google’ın Türkiye’de gelişimine katkıda bulunduğu dijital ekosistem, bugüne kadar toplamda 1,4 milyon kişilik istihdam yarattı.
  • Google tarafından desteklenen dijital iktisadın ulusal gelir içerisindeki hissesi yüzde 4’ü aşarak 150 milyar TL’ye ulaştı. 2023 yılında bu hissenin yüzde 4,7 düzeylerine ulaşacağı öngörülüyor.
  • Google Türkiye, toplamda 143,9 milyar TL’lik ekonomik faaliyetin yaratıldığı bir ekosistemin oluşmasına katkı sağlıyor.
  • Ekosistemin Türkiye iktisadına sağladığı katkının 5 sene içinde 2 kattan daha fazla artacağı öngörülüyor.
  • Teknolojiye erişimi özgürleştirerek mahallî oyuncuların küresel pazara taşınmasına imkan tanıyan Android ekosistemi de, Türkiye iktisadına 83 milyar TL katkı sağlıyor, 750 bin kişinin istihdam edilmesine takviye oluyor.
  • Android’in 2018’de gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 2,3’ünü oluşturan Türkiye iktisadına katkısının, 2023’te 193 milyar TL’ye ulaşacağı ve gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 2,7’sini oluşturacağı öngörülüyor.

Google Türkiye Ülke Yöneticisi Mehmet Keteloğlu, basın toplantısı esnasında birçok bahse değindi ve bilhassa dijital iktisat konusuna vurgu yaptı. Google Türkiye Ülke Yöneticisi Mehmet Keteloğlu açıklamasında, “Google Türkiye olarak Türkiye’nin dijital iktisadına katkı sağlayarak dünyanın içinde bulunduğu dijital dönüşüm rüzgarında ülkemizin de yerini almasına destek oluyoruz. Google Arama, Görüntüleme, Alışveriş, YouTube, Google Haritalar, Google Benim İşletmem, G Suite, Google Bulut Platformu, Android, Google Play ve öteki Google uygulama ve inisiyatiflerinden oluşan Google tarafından desteklenen Türkiye’deki dijital iktisadın ulusal gelir içerisindeki hissesi yüzde 4’ü aşarak 150 milyar TL’ye ulaştı. 2023 yılında bu hissenin yüzde 4,7 düzeylerine ulaşacağını öngörüyoruz. Bugüne kadar toplam 1,4 milyon kişilik istihdam yaratan bu dijital ekosistemin Türkiye iktisadına katkısının 5 yıl içinde 2 kattan daha fazla artacağını düşünüyoruz.” cümlelerini kullandı.

Keteloğlu yaptığı açıklamada Android’in Türkiye iktisadına katkısının 2023 yılında 193 milyar TL’ye ulaşarak gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 2,7’sini oluşturacağını öngördüklerini söyledi.

Gençlerin Dijital Gelişimi Google’ın Önceliği

Google’ın genç bireyler odağındaki bir projesi de Google Oyun ve Uygulama Akademisi. Google, Akademi’nin birinci yılında 2 bin genci mezun etmeyi ve yüzde 50 bayan kotası ile bayanların teknoloji kesiminde daha aktif biçimde yer almalarına katkıda bulunmayı hedefliyor. Şirket, yeni garaj öykülerinin çıkmasını teşvik etmek ve düzgün fikri olan uygulama geliştiricilerini desteklemek için kurulan Google Geliştirici Toplulukları (GDG) ile de yakın çalışıyor. Google Geliştirici Toplulukları, 2021 başından beri salgına karşın Şanlıurfa’dan Tekirdağ’a 35 farklı vilayette 90 farklı üniversiteden 110 bin geliştiriciyi profesyonel geliştirici toplulukları ile buluşturdu.

Öğretmenler İçin Dijital Dönüşüm Programı

T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı iş birliği ile hayata geçirilen “Öğretmenler İçin Dijital Dönüşüm Programı” kapsamında ise bugüne kadar 1 milyon öğretmen “Disiplinlerarası Öğretimde Bilgi İşlemsel Düşünme” konusunda rehber kaynaklara ulaştı ve eğitimle buluştu. Ayrıyeten Türkiye genelinde 5 milyon öğrenci, Google sayesinde her akademik yılda temel kodlama ve dijital güvenlik bahislerinde eğitime erişim imkanı sunuyor. Çocuklara internette paylaşım yaparken dikkat etmeleri gereken noktaları anlatmak ve çevrim içi dünyada var olan tuzaklar konusunda bilinçlenmelerini sağlamak için Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK) ile hayata geçirilen “İnternot Olmaya Var Mısın?” programı ile de bugüne kadar toplam 1.3 milyon bireye ulaşıldı.

Anıtkabir Artık Google Street View’da

Google’ın müzeleri ve kentlerdeki değerli noktaları sanal bir formda gelebilmemizi sağlayan Google Street View teknoloji ise artık Anıtkabir ve Çanakkale Şehitlikleri üzere ülkemiz için en kıymetli iki noktayı daha barındırıyor. Anıtkabir ve Çanakkale Şehitlikleri dışında tüm dünyadan insanlar Sakıp Sabancı Müzesi, Masumiyet Müzesi, Pera Müzesi, İstanbul Çağdaş ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü üzere Türkiye’den tam 11 müzeyi de rahat bir halde dijital olarak gezebiliyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.